LIGNIT

Na samym początku muszę podeprzeć się cytatem. Niestety nie pamiętam skąd go zaczerpnąłem, ale podejrzewam, że było to jakieś forum. Nie jestem mądrzejszy od autora tego tekstu, więc zacytuję go w całości.

"Oddziaływanie chemiczne lignitu
- zakwasza wodę utrzymuje obniżony odczyn pH, który jest różny w zależności od ilości zastosowanego lignitu, eksperymentalnie otrzymano nawet pH 5,7
- zmiękcza wodę
- wydziela bogate w minerały związki stymulując wzrost roślin (Potas, Magnez, Wapń, Żelazo, Molibden, Bor, Miedź)
- hamuje rozprzestrzenianie się związków toksycznych dla roślin i zwierząt
- w odpowiednim stężeniu hamuje rozwój sinic z rodzaju Oscillatoria
- 100% bezpieczny dla ryb, krewetek, raków


Inne funkcje lignitu
- różne gatunki pielęgnic południowoamerykańskich (np. Uaru), dyskowce czy skalary wykorzystują kawałki lignitu jako substrat do składania ikry.
- zbrojniki składają na lignicie ikrę, chętnie używają go jako kryjówki oraz zjadają zapewniając w ten sposób organizmowi nieodzowną do życia porcję drewna"


Nic dodać, nic ująć. Lignit to faza przejściowa pomiędzy torfem a węglem brunatnym. Zawiera w sobie w okolicach 70% węgla brunatnego. Jest kiepskim materiałem opałowym, więc szukanie go na składach opałowych praktycznie mija się z celem. Pozostają tylko kopalnie węgla brunatnego. Albo ja, który go posiadam (kryptoreklama :D ). Lignit zachowuje strukturę drzewa, niestety znalezienie takich kawałków jest niezmiernie trudne. Dlatego ja wykorzystuję odpowiednio spreparowane, mniejsze kawałki lignitu, które po odpowiedniej obróbce, są idealne do obsadzenia przez mchy, wątrobowce, anubiasy, microsorium. Na zdjęciu po lewej, lignit w wersji wiszącej na tylnej ścianie akwarium. W tym wypadku "surowy", bez obsadzenia. A to dlatego, że testowałem dopiero taką konstrukcję. Obcnie jest juz zainstalowane kilka takich kawałków a będzie ich jeszcze więcej. I wszystkie w tym wypadku są obsadzone przez mech. Inne mchy i wątrobowce obsadziłem na kawałkach leżących płasko, aby sprawdzić ich rozwój na tym "podłożu".
Lignit jest dość łatwy w obróbce, więc w zasadzie każdy, średnio zaawansowany "dłubek" sobie poradzi z przeróżnymi konstrukcjami z tego materiału. Śmiem tak twierdzić bo sam mam dwie lewe ręce.

Na zdjęciach, wykonanie otworu w lignicie, w celu powieszenia go. Jak widać, nie używałem nawet wiertarki. Choć oczywiście ułatwiło by to znacznie pracę. Ale odpalać ją dla jednej dziurki? To już byłby szczyt lenistwa. 












  • Jak spreparować lignit?
Takie pytanie zadawane już miałem kilkukrotnie. Więc myślę, że powinienem i tutaj opisać tą tajną i tajemniczą operację, przy której czary Harrego Pottera to mały pikuś.

  1. Zakupiony lignit obrabiamy do potrzebnego kształtu przy pomocy narzędzie tnąco, piłująco, wiercących (ręcznych lub elektrycznych) lub nie obrabiamy. Jak komu wygodnie.
  2. Dokładnie go myjemy i płuczemy
  3. Obrobiony lignit wkładamy do zbiornika z wodą (słój, wiadro, wanna, ocean spokojny) i trzymamy w nim przez równo 1874 dni. :D No wrzucamy do wody (zimnej, letniej). Dobrze jest aby poleżał w niej ze 2-3 tygodnie w celu zlikwidowania lekkiego barwienia które zauważymy w wodzie stojącej
  4. Nie gotujemy go, ani nie zalewamy wrzątkiem. Nie kąpiemy w wodzie z solą.
  5. Namoczony lignit obsadzamy roślinnością albo i nie
  6. Wkładamy do akwarium
  7. Przy zmianie aranżacji, wyjęty lignit wkładamy znów do pojemnika z wodą., nie pozwalając mu wyschnąć. Inaczej po wyschnięciu i ponownym zamoczeniu może rozsypać się nam na kawałki.
  • Czy lignit barwi wodę?
I tak i nie. Tak, bo zawierając tyle związków humusowych musi barwić wodę. I nie, bo dostateczna filtracja zbiornika z łatwością radzi sobie z tym lekkim, złotawo-brązowym kolorkiem. Szczególnie jeśli używamy waty filtracyjnej w jednym ze zbiorników filtra. No i na koniec... wszystko zależy od ilości użytego lignitu. Jeśli zrobimy tło z lignitu i wszystkie ozdoby, to większa będzie szansa na lekkie kolorowanie wody. Ale ten kolorek to samo zdrowie dla roślin.

  • Gdzie kupić lignit?
U mnie :D Polecam zakładkę "Kontakt"

  • Czy można z lignitu zrobić aniołka i powiesić na choince?
Można.

Na razie na koniec film. Film pokazujący różne frakcje lignitu, jak i sposoby zastosowania w akwarium.

31 komentarzy:

  1. czy lignit używasz razem z ziemią ogrodową ?

    OdpowiedzUsuń
  2. Bezpośrednio nie. Bo na razie nie robię restartów swoich zbiorników, więc i nie było by jak dodać. Ale przy zmianie podłoża, będę chciał dodać sproszkowanego lignitu (jako dostarczyciela związków humusowych i żelaza). Używam jako wkład do filtra, jako ozdoby i jako podkłady pod mchy i gałęzatkę.

    OdpowiedzUsuń
  3. A można go wymieszać z ziemią ? Czy nie zaszkodzi rybom żyworodnym, gurami oraz prętnikowi ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można go wymieszać z ziemią, nawet jest to wskazane. Rybom to nie szkodzi.

      Usuń
  4. Jaką dać ilość lignitu aby rybkom nic złego się nie stało ? W filmie opowiadał pan coś o tych promilach i tego niestety też nie rozumiem o co dokładnie chodzi

    OdpowiedzUsuń
  5. http://olx.pl/oferta/lignit-proszek-do-akwarium-jako-dodatek-do-podloza-CID103-ID5nkNX.html
    200g powinno wystarczyć na podłoże do akwarium 50-100L. Co do szkodliwości, to zbyt wielkie stężenie związków humusowych źle wpływa na rośliny. Nie jest to zabójcze dla ryb, ale w końcu nie wszystkie lubią ekstremalnie miękką wodę. Naprawdę ciężko spowodować tak wysokie stężenia przy pomocy lignitu czy torfu. Ponieważ uwalnianie przez nie związków humusowych jest dość powolne w porównaniu np. do herbaty czy ekstraktów zakwaszających w płynie. Dlatego należy z tym uważać szczególnie z zabawami naparami z herbaty.

    OdpowiedzUsuń
  6. czy lignit o granulacji 2 cm-8cm wymieszany z ziemią pomoże rośliną ?

    OdpowiedzUsuń
  7. czy lignit wymieszany z ziemią będzie działać jak przysypie całość drobnym żwirkiem ? (granulacja żwiru 4 mm)

    OdpowiedzUsuń
  8. roślina pobiera zawartość lignitu przez korzenie czy liście ? Do 200 l akwarium dałem 400 g czy dobrze zrobiłem ?

    OdpowiedzUsuń
  9. Pobiera i przez korzenie i ze słupa wody. Myślę, ze ta dawka jest ok.

    OdpowiedzUsuń
  10. Witaj Vader jestem twoim skromonym fanem od 4 lat szukając takich jak ty :)
    mam pytanie czy ceramika takie walce z dziurka to jest dobre czy nie jest dobre mam to w filterku kaskadowymy i sam nie wiem czy to cos daje jakie ty masz zdanie na ten temat pozdrawiam ....pamiętaj wielbie cie i twoją wiedze :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja ich używam i uważam, że są całkiem ok. Mnożą sie na nich bakterie nitryfikacyjne i o to tylko chodzi. Z tym wielbieniem to bym nie przesadzał :D

      Usuń
  11. Dziekuje Vader za odpowiedz niechaj moc będzie z tobą życze ci dużego i zdrowego przyrostu :) zero glonów (widocznych) chętnie bym dał jakiś swój nick ale nie potrafie pozdrawiam oczyiście jecze napisze i dziekuje za pomoc
    Wesołych Świąt Daniel (Anonimowy)

    OdpowiedzUsuń
  12. a cz dobrze bedzie na dno proszek zlignitu a na to normalny zwir

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie. Lignit jest dostarczycielem żelaza, mikroelementów i związków humusowych. Nie ma za to tego co ma ziemia - czyli makroelementów. Lignit jest dodatkiem do ziemi. Jako samodzielne podłoże bym go nie stosował.

      Usuń
  13. Cześć mam takie pytanie. Jak mogę zamówić u Ciebie lignit?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. http://olx.pl/oferty/uzytkownik/Qmg1/ tu sa wszystkie moje ogłoszenia łącznie z lignitem. Wystarczy napisać wiadomość z OLX. I tak jest dla mnie najprościej

      Usuń
  14. jak odróżnić lignit od wegla w kopalni,czym sie różnia wizualnie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Fakturą drewna która jest wyraźnie widoczna.

      Usuń
  15. Hej Vader. Szukam i nie mige znalesc. Ile lignitu misial bym dodac do filtra? Poniewaz niestety nie zrobilem podloza z mieszanka.lignitu(a przy ponownym restarcie zona spakuje mnie razem z akwarium) chcialbym sie poratowac lignitem w filtrze. Tylko jak i ile go uzyc? Akwarium 150l

    OdpowiedzUsuń
  16. 1,5 litra starcza na zapełnienie jednego koszyka w filtrze zewnetrznym

    OdpowiedzUsuń
  17. Witam, nie wiesz moze jak poszukac lignitu w UK?

    OdpowiedzUsuń
  18. Anonimowy pisze...

    Cześć,
    Chcę wrzucić lignit do akwa 180l, mam 5 kg lignitu.
    Pisałeś że nie można gotować? Dlaczego?
    Boję się, że jak nie wyparzę to przywlekę jakieś paskudztwo...
    A u mnie z równowagą ostatnio nie najlepiej.
    Proszę o pilną odpowiedź bo lignit muszę moczyć by nie wysechł....

    OdpowiedzUsuń
  19. Witam zaczynam przygode z akwarystyka po 20 latach przerwy i chcialbym kupic u pana lignit grube kawalki i do podloza prosil bym o jakis nr tel zeby dogadac kupno bardzo pomocne filmy na yt i milo sie oglada

    OdpowiedzUsuń
  20. Dzień dobry,
    masz może doświadczenie czy lingit poradzi sobie z głosami w 30l?
    W małym filtrze zewnetrznym mam też purigen, nie będzie to przeszkadzało?
    Jaka ilości do słupa wody i filtra byłaby zalecana?
    Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  21. Witam,lignit zaszkodzi krewetką Red Cherry w 30 l ? Trzy małe kawałki z mchem

    OdpowiedzUsuń